ODTÜ TEKNOKENT

Otsimo, Hamdi Ulukaya Girişimi tarafından desteklendi

ODTÜ TEKNOKENT firması Otsimo, Chobani markasıyla ABD’de gıda sektörünün en büyükleri aras...

Tarih 09.08.2017

Chobani markasıyla ABD’de gıda sektörünün en büyükleri arasına giren iş adamı Hamdi Ulukaya, girişimcilik vizyonunu Türkiye’ye taşıdı. 5 yıl için toplam 5 milyon dolarlık bütçeyle oluşturulan Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG), hayallerini hayata geçirmek isteyen girişimci adaylarına ve dünyaya açılmak isteyen startuplara Türkiye ve Amerika’da eğitim ve danışmanlık desteği verecek. İlk olarak bu yıl açılan iki ayrı programa Türkiye’nin dört bir yanından 3300 girişimci adayı ve aralarında küçük, orta ve büyük ölçekli şirketlerin de olduğu toplam 394 startup başvuru yaptı. Geliştirdiği uygulamayla otizmli bireylere ücretsiz eğitim imkanı sağlayan Otsimo, HUG Startup Destek Programı’na seçilmeyi başaran 6 şirketten biri oldu. 


Hayallerini ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek isteyen Türkiye’deki genç girişimcileri dünya piyasasına çıkarmayı hedefleyen Ulukaya, her yıl Türkiye’nin dört bir yanından başvuru alarak karşılıksız eğitim ve danışmanlık desteği verecek. 5 yıl için toplam 5 milyon dolarlık bütçeyle oluşturulan bu yılki programa başvuran 3 bin 300 kişiden 24’ü, Startup Destek Programı’na başvuran 394 şirketten de 6’sı, İstanbul’da başlayan eğitimlerinden sonra üç hafta boyunca New York’ta yoğun temaslarda bulundular. Türkiye’den yeni bir dünya markası çıkarmayı amaçlayan proje kapsamında New York’a getirilen bu genç girişimciler, çok sayıda Amerikalı gruba sunum yaparlarken, bolca da soru yağmuruna tutuldular. İçlerinde havlu markasından tutun da organik gübre, internet yazılımı, psikolojik danışmanlık, teknolojik tarım ve internet platformaları olan pek çok start-up bu proje sayesinde ABD’de görücüye çıktı.


ABD’de son yılların en başarılı girişimcisi olarak adını duyuran Hamdi Ulukaya, 3 haftalık program süresince defalarca buluştuğu genç girişimcilerle tek tek görüştü. New York’taki son günde her birinin sunumunu dinleyen Ulukaya, girişimciliğin dünyadaki “iyilik” için inanılmaz kuvvetli bir güç olabileceğine dikkat çekerek, bunun Chobani’deki yolculuğu sırasında öğrendiği en önemli şeylerden biri olduğunu belirtti.


ABD’de 3 Hafta Kampa Girdiler
İstanbul’daki hazırlık programının ardından HUG’ın ABD’deki eğitim kampına katılan girişimciler, eğitimlerinin bir kısmını New York Üniversitesi’nde görürken Boston’a yaptıkları ziyarette MIT laboratuvarlarını ve Cambridge İnovasyon Merkezi’ni gezme fırsatı buldular. Program katılımcıları aynı zamanda Google’ın New York’taki ofisini ve Grand Central Tech, Barclays Accelerator, Venture for America gibi startup destek organizasyonları ile Kickstarter gibi başarılı startup’ları ziyaret ettiler. 
HUG’ın genç girişimcileri, ABD’deki üç haftalık kamp süresince girişimciliği A’dan Z’ye deneyimleyebilecekleri yoğun bir program izlediler. Zaman zaman farklı eğitimler almak üzere girişimciler ve start-uplar olarak ikiye ayrıldılar. Her birine kendi iş fikirlerine uygun mentorler atanan katılımcılar, ayrıca Chobani’nin alanında uzman ekipleri ile marka yaratmak, pazarlama, sosyal medya, yaratıcılık, müşteri ilişkileri, ortaklıklar gibi pek çok konuda atölyeler yaptılar.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara