ODTÜ TEKNOKENT

Kıyafetleri ısıtacak teknoloji Nanovatif’ten

ODTÜ TEKNOKENT firması Nanovatif kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi.

Tarih 26.03.2018

ANKARA (AA) – ODTÜ’lü mühendisler, saç telinden iki bin kat daha ince nanomalzemelerle kıyafetleri ısıtacak teknoloji geliştirdi. Eksi 20 derece gibi çok soğuk ortamlarda bile 8-16 saat sıcaklığını koruyabilen kumaşlar, seri üretim ile ceketlere, paltolara ve ayakkabılara entegre edilerek kullanılacak.

ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüsnü Emrah Ünalan, doktora öğrencileri Doğa Doğanay ve Şahin Coşkun ile geliştirdikleri “gümüş nanotellerle ısıtılabilir kumaşlar” odaklı teknolojiye ilişkin bilgi verdi. Gümüş nanotellerin üretimine TÜBİTAK destekli projeleri ile 2010’da başladıklarını belirten Ünalan, projenin tamamlanmasının ardından gümüş nanotellerin başka uygulamalarını da geliştirmeye devam ettiklerini anlattı. 

ABD ordusu hazırlık yapıyor    
Ünalan, gümüş nanotellerle kaplanmış kumaşlar üzerine ABD’de yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Ünalan şunları kaydetti:
“Bir süre önce de ABD ordusuna bağlı bir Askeri Araştırma Merkezi’nin gümüş nanotellerle ile yapılan bilimsel yayınlardan ilham alarak askeri amaçlı kullanılacak eldiven, mont ve yelek gibi ekipmanları geliştirmeyi amaçladıklarına dair araştırmalarını öğrendik. Bizim de aslında düşündüğümüz bu ısıtılabilir kumaşların askeri uygulamasının olabileceği yönünde. Biz de gümüş nanotellerle ısıtılan kumaşları geliştirdikten sonra öncelikle bu malzemenin soğuk kış şartlarında çalışan güvenlik güçlerinin kullanımına yönelik ürünlerin geliştirilesinde kullanımının uygun olacağını düşündük ve bu amaçla prototipler geliştirmeye başladık. 

Teknoloji özel ödülünün de sahibi 
Geliştirdikleri teknoloji ile ODTÜ TEKNOKENT’in düzenlediği Yeni Fikirler Yeni İşler Hızlandırma Programı’nın demo day finalinden birincilik ödülü ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı özel ödülünü kazandıklarını dile getiren Ünalan, bu yarışmada teknolojinin ayakkabı tabanına uygulanabilmesi üzerine odaklandıklarını anlattı. Ünalan, ürünlerin ticarileştirilebilmesi için de ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde Nanovatif Malzeme Teknolojileri isimli şirketi kurduklarını belirtti. 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara