ODTÜ TEKNOKENT

Dünya Teknoparkları İstanbul’da buluştu.

IASP Dünya Teknoparklar Birliği 2017 Konferansı İstanbul’da gerçekleşti.

Tarih 08.10.2017

Tüm dünyada faaliyet gösteren teknoparkların bir çatı altında toplandığı Dünya Teknoparklar Birliği - IASP’nin (International Association of Science Parks and Areas of Innovation) 2017 yılındaki 34. IASP Dünya Konferansı toplantısı İstanbul’da düzenlendi. ODTÜ TEKNOKENT, Teknopark İstanbul ve İTÜ ARI Teknokent’ten oluşan Türkiye Teknoparkları Konsorsiyumu tarafından Swiss Hotel’de düzenlenen Dünya Teknoparklar Birliği Konferansı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün de katılımıyla 26-29 Eylül 2017 tarihinde gerçekleşti. Açılışta Intel VR Genel Müdürü Frank Soqui’nin de bir konuşma yaptığı ve 50 ülkeden 500’den fazla katılımcıyla gerçekleşen IASP 2017 İstanbul, dünyadaki Ar-Ge ve inovasyon ekosistemini İstanbul’da buluşturdu.

“Teknoparklar ve inovasyon ekosistemleri: Geleceğin stratejilerini ve eğilimlerini belirleme” temasıyla düzenlenen IASP 2017’de teknoparkların altyapı, finansman ve hizmet sektöründeki sorunlarının, ekosisteme dahil olan tüm kamu ve özel sektör kuruluşları, Ar-Ge firmaları, kuluçka girişimcileri, hukuki danışmanlar, mentörler, melek yatırımcılar, girişim sermayedarları, akademisyenler, fikri mülkiyet uzmanları ve teknoloji danışmanları ile ele alındı. Ayrıca konferans öncesinde yapılan ön-konferansta Teknoloji Geliştirme Bölgeleri temel prensipleri üzerine alanında uzman teknopark yöneticileri tarafından sektörün yeni çalışanlarına seminer verildi.

Türkiye’nin yanı sıra, dünyanın pek çok ülkesinden konuşmacıların yer aldığı 34. IASP Dünya Konferansı kapsamında; Bilim ve Teknoloji Parkları, bölgesel inovasyon ekosistemleri, geleceğe dair inovatif katma değer yaratma stratejileri, sinerji için yeni habitat modelleri, teknoloji geliştiren firmalar için yatırım ve finansal kaynaklara erişim modelleri, gelecekteki teknopark strateji ve eğilimleri gibi birçok sunum ve çalıştay gerçekleştirildi. ODTÜ TEKNOKENT Girişimcilik Direktörlüğü’nden Başak Özcan ve Teknoloji İş Birliği Geliştirme Direktörlüğü’nden Özgür Karayalçın da sunumlarıyla konferansta yer aldılar.

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara