ODTÜ TEKNOKENT

Desistek’ten denizaltında oluşabilecek elektrik arızalarına robotlu çözüm

ODTÜ TEKNOKENT firması Desistek, Uludağ Elektrik Dağıtım (UEDAŞ) ortaklığında denizaltında...

Tarih 01.06.2017

Güney Marmara’da Bozcaada ve Gökçeada gibi birçok adaya elektrik dağıtım hizmeti veren UEDAŞ, adalara elektrik taşıyan sualtı kablolarındaki arızalara ODTÜ TEKNOKENT firması Desistek ortaklığında geliştirdikleri insansız deniz robotu ile müdahale ederek elektrik kesintilerinin süresini azaltacak.

UEDAŞ Genel Müdürü Gümüşlü yaptığı açıklamada, adalarla bağlantının denizaltındaki kablolar aracılığıyla sağlandığını belirterek, belli bir aşınmışlık ve akıntı olduğunu söyledi. Gümüşlü, “Denizaltı Robotu, ana kara ile adalar arasında elektrik iletimini sağlayan denizaltı kablolarında oluşabilecek arızaları çok kısa sürede tespit ederek müdahale edilebilecek. Denizaltı robotu, UEDAŞ ekipleri tarafından uzaktan kumanda vasıtasıyla rahatça kontrol edilebilecek. Robot, tüm bunların dışında bakım onarım gibi daha başka fonksiyonel görevlerde de kullanılabilecek” dedi.  Gümüşlü, proje için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) onay alındığını bildirdi. Denizaltı robotu projesinin bütçesi 851 bin lira.

Henüz tasarım ve üretim aşamasında olan robotun prototip cihazının denemelerine gelecek aylarda başlanacak. Pilot Bölge Saha Test Çalışmaları başarıyla tamamlanan Denizaltı Robotu’nun bu yılın sonunda kullanılması planlanıyor.

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara