ODTÜ TEKNOKENT

Avrupa’nın en büyük oyun fuarı Gamescom 2017’ye rekor katılım

Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji geliştirme bölgesi olan ODTÜ TEKNOKENT, bünyesinde b...

Tarih 05.09.2017

Bünyesinde bulundurduğu Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi(ATOM) ile oyun geliştiricilerin dünyaya açılmasına ve ticarileşmesine destek olan ODTÜ TEKNOKENT, 22-26 Ağustos tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde gerçekleştirilen Avrupa’nın en büyük oyun fuarı olan Gamescom’a katıldı.  

2017 yılında 350 bin katılımcı ile kendi rekorunu kıran Gamescom Oyun Fuarı’nda, 106 farklı ülkeden gelen katılımcılar fuar boyunca hem eğlenmiş hem de iş görüşmeleri gerçekleştirme fırsatı yakaladılar. Kanada’nın partner ülke olduğu fuarda yaklaşık 31 bin ticari amaçlı ziyaretçi geldi ve 54 farklı ülkeden 919 firma ise stand açtı. Ayrıca fuar üç farklı konferans ile de desteklendi: gamescom congress, SPOBIS Gaming & Media and devcom.

Türkiye’de oyun sektörünü geliştirmek ve bu anlamda ekonomiye katma değer oluşturmak için yaklaşık 10 yıldır çalışmalarına aralıksız devam eden ODTÜ TEKNOKENT, Türkiye’de bir ilk olarak 2008 yılında Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi’ni (ATOM) kurdu ve yalnızca bu çatı altından 400’ün üzerinde oyunun geliştirilmesini sağladı. Bugün milyonlarca kişi tarafından oynanan  snake.io, rop gibi oyunlar ATOM’da gelişti ve yeni oyunlar üretilmeye devam ediyor. ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde ülkemizin önemli oyun firmalarını barındırmakta olup, bugün tüm dünyada milyonlarca oyun severe ulaşan Mount&Blade gibi oyunlar da ODTÜ TEKNOKENT’te geliştiriliyor.  

ODTÜ TEKNOKENT, 2016 yılında Türk Oyun Geliştiricileri Derneği(TOGED) iş birliğiyle Gamescom’da Türkiye’yi partner ülke olarak temsil etmiş ve binden fazla iş birliği görüşmesine imza atmıştı.

 

 

info@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara