ODTÜ TEKNOKENT

ODTÜ TEKNOKENT

Yenilikçi Liderlik

Girişimlere liderlik ediyoruz. Yenilikçi Fikirleri geliştiriyoruz.
Teknolojiler için kaynak oluşturuyoruz.

lorem ipsum dolor sit thumb

Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ), ODTÜ TEKNOKENT tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenen Türkiye’nin ilk ve en büyük teknoloji tabanlı girişimcilik programıdır. Temel amacı başta üniversite öğrencileri olmak üzere, gençleri girişimciliğe özendirerek ülke çapında girişimciliği teşvik etmek ve girişimcilik kültürünü yeni nesle benimsetmektir.

ODTÜ ile ODTÜ TEKNOKENT işbirliğinde gerçekleştirilen “Yeni Fikirler Yeni İşler” yarışması, yenilikçi ve teknoloji tabanlı iş fikri olan öğrencilerin ve yeni mezunların fikirlerini hayata geçirmeleri için uygun ortamı sağlamakta ve onlara başarılı iş adamları olmaları yolunda destek vermektedir.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

ODTÜ TEKNOKENT’in üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurduğu ve “ATOM” (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) adıyla girişimci öğrencilerin oyun yazılımı alanındaki fikirlerini ve projelerini geliştirebilecekleri ve kendi şirketlerini kurma imkanı buldukları ön kuluçka merkezi ise Mayıs 2008’de hizmete girmiştir.

Oyun yazılımı alanında becerisi olan öğrencilere, 600 m2’lik açık ofis alanı ve toplantı salonlarından oluşan mekanda, oyun, animasyon ve simülasyon geliştirmek için ihtiyaç duyacakları altyapı, üstyapı olanakları, eğitimler ve şirketlerle ortak proje geliştirme imkanı sağlanmaktadır.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde kurulan “ODTÜ – TTO Teknoloji Transfer Ofisi” hem üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi hem de teknoloji odaklı girişimciliğin desteklenmesi için geliştirilmiş bir yapıdır. Üniversitede üretilen akademik bilginin ticari değere dönüşmesi için patent alınmasından, şirket kurulmasına kadar hem finansal olarak hem de yönetsel olarak tüm süreci akademisyenler adına ODTÜ TEKNOKENT yönetimi yürütmektedir.

ODTÜ TTO, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarını patent alma süreçlerini koordine etmekte ve sonrasında yeni spin-off işletmelerin kurulmasını desteklemektedir. 2014 yılı sonu itibariyle Teknoloji Transfer Ofisi aracılığıyla 71 buluş desteklenmekte olup, bu buluşlar kapsamında 52 PCT, 48 Türkiye, 21 ABD, 19 EPO, 6 EAPO, 12 Japonya patent başvurusu ile 5 faydalı model başvurusu gerçekleştirilmiştir.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

ODTÜ TEKNOKENT, aktif olarak Ar-Ge yapan ve 90’ı aşkını savunma sanayii şirketi olmak üzere, 300’den fazla firma ile beraber ODTÜ içinde yer alan birçok araştırma merkezi ve laboratuvarı bünyesinde barındırmakta olup, 2010 senesi itibariyle Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK) adı altında savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmaları kümelemiştir.

ODTÜ TEKNOKENT’te Savunma Sanayi Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (SATGEB) kurulması ile birlikte Aselsan, Havelsan, TAI gibi sektörün büyük ana yüklenicilerinin Ar-Ge birimlerinin de ODTÜ TEKNOKENT’te yer alması sağlanmıştır. ODTÜ TEKNOKENT’te Savunma Sanayi Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (SATGEB) kurulması ile birlikte Aselsan, Havelsan, TAI gibi sektörün büyük ana yüklenicilerinin Ar-Ge birimlerinin de ODTÜ TEKNOKENT’te yer alması sağlanmıştır.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

TeknoJUMP, 2013 yılı ortasında ODTÜ TEKNOKENT tarafından modellenerek hayata geçirilen, Türkiye’nin ilk uluslararası boyutlu hızlandırma programıdır. Programın temel amacı, teknoloji tabanlı şirketlerin uluslararasılaşma sürecini hızlandıracak; bilgi, deneyim ve bağlantıların kısa zaman içerisinde etkin şekilde kazanılmasını sağlamaktır.

Programa, belirli düzeyde tecrübeye ve şirketini küresel alanda büyütme vizyonuna sahip girişimciler seçilmektedir. Program kapsamında girişimcilere eğitimler verilmekte, danışmanlıklar ve mentorluklar sağlanmakta, CEO-in-Residence yaklaşımıyla girişimcilerin üst düzey kişilerle çalışmalarına olanak yaratılmakta, yerli ve yabancı yatırımcıların karşısına çıkmaları sağlanmaktadır.

Siteye Git
lorem ipsum dolor sit thumb

T-Jump San Francisco merkezi ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından tüm ülkede teknoloji ihracatını geliştirmek, uluslararası başarılı şirketler yaratmak ve bu şirketlerin yatırım ve iş geliştirme süreçlerinin hızlandırmak için kurulmuş “Türkiye’nin iş hızlandırma merkezi”dir. T-Jump San Francisco İş Hızlandırma Merkezi, San Francisco’nun merkezinde, Silikon Vadisi denilen bölgede kurulmuştur.

T-Jump San Francisco, teknoloji şirketleri ve genç girişimcilerin uluslararası ürün/hizmet ihracatına, yatırım almasına ve büyümelerine katkı sağlayacak hızlandırma faaliyetleri yürütmek, üniversitede yapılmış Ar-Ge’nin ticarileşmesine ve yatırım almasında hızlandırma faaliyetleri yürütmek, ABD ekosisteminde büyümüş/yatırım almış Türk şirketlerinin Türkiye’ye özellikle Ar-Ge yatırımları yapmalarına etkide bulunmak konularına odaklanmaktadır.

Siteye Git
İşinizi Dünya ile Buluşturan Köprü: ODTÜ TEKNOKENT İş Hızlandırma Programı TeknoJUMP

İşinizi Dünya ile Buluşturan Köprü: ODTÜ TEKNOKENT İş Hızlandırma Programı TeknoJUMP

TeknoJUMP, 2013 yılı ortasında teknoloji tabanlı şirketlerin ODTÜ TEKNOKENT tarafından modellenerek hayata geçirilen, Türkiye’nin ilk uluslararası boyutlu hızlandırma programı.
Devamını Oku
Yerli Cevher Yayında

Yerli Cevher Yayında

ODTÜ TEKNOKENT Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, yani ATOM’un mezunlarından yeni bir proje daha hayata geçti. CetCiz geliştirme stüdyosu kurucularından Çetin Çağlar’ın duyurduğu Yerli Cevher, Türkiye’de oyun geliştiren ekipleri ve projelerini tanıtmayı hedefliyor.
Devamını Oku
Palyaçolar Yeşil Işığı Gördü!

Palyaçolar Yeşil Işığı Gördü!

ODTÜ TEKNOKENT Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, yani kısa adıyla ATOM’un geliştiricilerinden heyecan verici oyun haberleri gelmeye devam ediyor.
Devamını Oku
BİGG TeknoSTART ile Girişimcilik Desteğini Yakalama Fırsatı

BİGG TeknoSTART ile Girişimcilik Desteğini Yakalama Fırsatı

Hayalinizdeki girişimcilik fırsatını ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde, TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı ile sunulacak 150.000 TL’lik destek ile yakalayabilirsiniz.
Devamını Oku
ATOM’da Staj Rekoru

ATOM’da Staj Rekoru

ODTÜ TEKNOKENT Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi, kısa adıyla ATOM, bu yıl yeni bir rekora daha imza attı. 2008 yılında sektörün oluşumuna yaratıcı fikirleri destekleyerek katkıda bulunmak amacıyla kurulan ön kuluçka merkezimiz, 2015 yaz dönemi staj programını 95 stajyerle gerçekleştiriyor.
Devamını Oku
Mobile Monday Ankara Temmuz Buluşması Gerçekleşti

Mobile Monday Ankara Temmuz Buluşması Gerçekleşti

Mobile Monday Ankara buluşmasının 9.su geçtiğimiz hafta Pazartesi, ODTÜ TEKNOKENT ATOM Kuluçka Merkezi Eğitim Salonu’nda gerçekleşti.
Devamını Oku
Mobilus, Hız Kesmeden Büyümeye Devam Ediyor

Mobilus, Hız Kesmeden Büyümeye Devam Ediyor

ODTÜ TEKNOKENT firmalarından Mobilus, ilk yatırımını alarak büyümeye hız kesmeden devam ediyor.
Devamını Oku
Tasarımın Başkenti Milano’ya Türk Damgası

Tasarımın Başkenti Milano’ya Türk Damgası

Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibine A’ Design Award’dan 16 ödül
Devamını Oku
T-hackathon’da ABD Yolcuları Belli Oldu

T-hackathon’da ABD Yolcuları Belli Oldu

ODTÜ TEKNOKENT tarafından gerçekleştirilen “T-Hackathon”da Arçelik ödülleri ve YC-Hacks Hackathon’una katılma şansı kazananlar belli oldu.
Devamını Oku

RT @TeknoJump: TeknoJUMP başvuruları için son gün. Fırsatı kaçırmayın!!.. http://t.co/N2QkS6yYpS

RT @Istanbul2017: We cannot wait to host you here in Istanbul. Have a look at our promo video. #IASP2017bids #VoteForIstanbul http://t.co/u…

Mobile Monday Ağustos buluşması ATOM Eğitim Salonu'nda gerçekleşecek. Bekleriz!! @momoankara @ATOMinGames http://t.co/ePvYHo6Dd5

ODTÜ TEKNOKENT 'in TÜBİTAK-BİGG kapsamında başlattığı, TeknoSTART girişimcilik programına başvuru için son 5 gün!!.. http://t.co/gzknvDkgbB

ODTÜ TEKNOKENT'te girişimcilik serüvenleri... @bthaber @tjumpSF @TeknoJump @ATOMinGames @yfyi http://t.co/GGu7WZtx75

TÜBİTAK #BİGG TeknoSTART imza töreni Rektörümüz Prof.Dr. Ahmet Acar'ın katılımıyla gerçekleşti. @METU_ODTU http://t.co/lJBcZiNtWX

RT @tjumpSF: T-jump can help you be successful entrepreneur. How ? Connect @ http://t.co/RILMvdNSa6 @ODTUTeknokent @METU_ODTU http://t.co/T…

RT @uniaktivite: İşinizi Dünya ile buluşturun! http://t.co/r3opTPLPP3 @TeknoJump @odtuteknokent http://t.co/73sEmXw1kI

RT @tjumpSF: Do you have idea? Want to start new entrepreneurship venture. We (T-Jump) are ready to help you. @ODTUTeknokent http://t.co/kR…

RT @AVgencgirisimci: #odtuteknokent #Icar2015 'te !.. :) @ODTUTeknokent https://t.co/fZQjEAITOb

RT @BusinessAnkara: 2 @ankara firması çağrıya uygun görüldü: http://t.co/wG4Swh8aZx @SmartsUnited @ODTUTeknokent

ODTÜ TEKNOKENT firmaları ile birlikte 'ICAR 2015' de @aselsan @bamateknoloji Milvus Tekn. @sciRobot

ODTÜ ve Kadir Has Üniv. işbirliği ile 17. Uluslararası İleri Robotik Tekn. Konferansı 27-31 Temmuz'da Kadir Has Üniv.'nde @METU_ODTU

Uluslararası iş hızlandırma programımız TeknoJUMP başvuruları için son tarih 31 Temmuz @TeknoJump http://t.co/g0V15o5DNq

150.000 TL. destek için BİGG TeknoSTART'la yanınızdayız. Başvuru için: http://t.co/PGBAlWf073 http://t.co/KK1p7S4Wi3

@tjumpSF Kuluçka Merkezi @IASPnetwork Inspiring Solutions final oylamasında. Oylarınızı bekliyoruz @TGBDernegi https://t.co/ir20cgkctD

@tjumpSF Incubation Center has been selected to go through to the voting stage of the IASP Inspiring Solutions Progr https://t.co/ir20cgkctD

RT @uniaktivite: Mobile Monday Ankara Buluşması 3 Ağustos'ta http://t.co/TdEN49MNA1 @momoankara @odtuteknokent http://t.co/jaLWtB8qBy

@ankaref Iot ve M2M pazarında katma değer üretmeye devam ediyor! http://t.co/apsUqURygO

RT @Istanbul2017: Did you know that it takes 3 minutes to get a Turkish visa? @MFATurkey announced that 3 mln people applied for e-visa in …

odtuteknokent@odtuteknokent.com.tr İhsan Doğramacı Blv. Üniversiteler Mah. İkizler Binası, ODTÜ TEKNOKENT 06800 Çankaya/Ankara